Szukaj wg Województwa:

Polska 8 2 5 8 2 4 3 19 9 2 6 2 13

 

 

Najnowsze oferty

wczasy odchudzajšce > Wczasy odchudzające

Aktywność fizyczna w odchudzaniu

Odchudzanie to nie tylko zmiany w menu, ale również w stylu życia, w tym w aktywności.

Dobroczynny wpływ wysiłku fizycznego na nasze zdrowie jest niezaprzeczalny. Regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność organizmu, obniża ryzyko chorób układu krążenia oraz polepsza samopoczucie. Pozwala też zwiększyć nasze szanse w walce z kilogramami. Odpowiedni wysiłek fizyczny zapobiega utracie mięśni oraz spowolnieniu przemiany materii, co przeciwdziała efektowi jo-jo.  Ponadto zwiększa ilość spalanych przez nas kalorii i ułatwia kontrolę spożycia żywności. W końcu, mądrze dobrana aktywność fizyczna powoduje mobilizację i spalanie tkanki tłuszczowej.

Zatem w jaki sposób ćwiczyć, aby pomóc sobie w wojnie ze zbędnymi kilogramami? Specjaliści są zgodni, że aby wysiłek fizyczny skutecznie pomagał nam w odchudzaniu, należy wykonywać go codziennie lub przynajmniej 2-3 w tygodniu.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wylewać z siebie siódme poty. Tylko wysiłek o umiarkowanym natężeniu, np. jogging, tenis, pływanie czy marsz uaktywnia tlenową przemianę materii, tzn. taką, w której energii mięśniom dostarczają, oprócz węglowodanów, również kwasy tłuszczowe. W rezultacie spalamy nasz tłuszczyk. Z kolei wysiłek o dużym natężeniu nie prowadzi do mobilizacji tłuszczu - może nas jedynie zniechęcić do aktywności przez wywołanie następnego dnia zakwasów.

Jednak spalanie z wykorzystaniem kwasów tłuszczowych nie następuje od razu. Dopiero po zużyciu węglowodanów przez mięśnie zaczynają one „zjadać” kwasy tłuszczowe. Dlatego w odchudzaniu zalecany jest wysiłek długotrwały, trwający co najmniej 30 minut. Aby zmaksymalizować wydatek energetyczny podczas ćwiczeń, w ruch powinno być zaangażowanych jak najwięcej grup mięśniowych.

Zalecane rodzaje aktywności to: gimnastyka, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, spacery, taniec, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo, piłka nożna, koszykówka i jazda na rolkach.

Nie masz czasu na uprawianie sportu? Wystarczy, że wprowadzić więcej ruchu do zwykłego planu dnia. Zrezygnuj z windy i skróć trasę jaką pokonujesz samochodem do pracy na rzecz chodzenia po schodach oraz częstszych spacerów. Zrób wiosenne porządki.

Dwie godziny poświęcone na  prace domowe mogą spowodować spalenie nawet 450 kcal, czyli średniej porcji obiadu.

Najwięcej kalorii spalisz podczas robienia zakupów (150 kcal/30 min.), odkurzania  dywanu (130 kcal/ 30 min.), mycia okien oraz sprzątania łazienki (po 120 kcal/30 min.).



Zuzanna Wiszniewska, Specjalista Dietetyk, Centrum Diety Strukturalnej.


 

Dodaj komentarz