Szukaj wg Województwa:

Polska 8 2 5 8 2 4 3 19 9 2 6 2 13

 

 

Najnowsze oferty

wczasy odchudzajšce > Opisy diet < wróć do listy

Dieta warzywno-owocowa


Jest to dieta inaczej nazywana głodówką leczniczą. Jej założeniem jest jedzenie przez określony czas jedynie owoców i warzyw, z naciskiem na te o niewielkiej ilości węglowodanów. Taka dieta może trwać od kilku dni nawet do kilku tygodni. Produkty dozwolone i polecane w tym rodzaju żywienia to na przykład marchew, buraki, seler, rzodkiewka, kapusta, sałata, papryka, pomidor, dynia, kabaczek i inne – generalnie można jeść warzywa o niskiej zwartości skrobi. Wykluczyć należy zatem ziemniaki, których głównym składnikiem jest właśnie skrobia.

Dozwolone są także owoce, o niezbyt wysokiej zawartości cukrów. Na czas diety zrezygnować należy zatem z bananów, winogron oraz suszonych owoców, ponieważ zawierają one znaczne ilości węglowodanów. Argumentem za przestrzeganiem takich zaleceń jest to, że produkty o dużej zawartości węglowodanów powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi oraz aktywują ośrodek głodu. Wzmożony apetyt i pojawiający się głód mogą utrudniać wytrwanie w postanowieniach. Warzywa i owoce powinno się spożywać głównie w postaci surowej. Bywają sytuacje kiedy zbyt duża ilość surowizny powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli  pojawią bóle brzucha, rozwolnienie lub wzdęcia, można jeść je także produkty ugotowane lub w postaci zup. Dozwolone są także soki wyciskane ze świeżych warzyw oraz owoców. Do soków warto dodawać świeże zioła, natkę pietruszki. Spośród napojów najbardziej polecana jest woda, zielona herbata, napary ziołowe oraz wywary z warzyw. W trakcie stosowania tej diety powinno się całkowicie wykluczyć wszystkie pozostałe produkty włączając w to oleje, nabiał oraz kasze i produkty zbożowe. 

Jakie są zalety diety owocowo-warzywnej

Jest to dieta, która w szybki sposób pomaga oczyścić organizm. Jest to także bardzo niskokaloryczny sposób żywienia, dziennie spożywa się około ośmiuset kilokalorii. Następuje zatem wyraźny spadek masy ciała. Ten sposób odżywania, zastosowany przez kilka dni, może pomóc pozbyć się uczucia ciężkości, usunąć nadmiar wody z organizmu oraz dodać energii. 

Jakie są wady diety owocowo-warzywnej

Jest to dosyć restrykcyjny sposób odżywania się. W trakcie stosowania diety owocowo-warzywnej może nastąpić pogorszenie samopoczucia, zwroty głowy czy spadek koncentracji. Negatywne objawy mogą być spowodowane szokiem dla organizmu jakim jest znaczne obniżenie ilości dostarczanej energii oraz składników odżywczych. Ze względu na bardzo niską kaloryczność diety, na czas jej stosowania należy zrezygnować z ćwiczeń fizycznych wymagających znacznego wysiłku. 

Dla kogo jest dieta owocowo-warzywna?

Dietę owocowo-warzywną mogą stosować osoby zdrowe, chcące oczyścić organizm. Dieta ta nie jest polecana osobom biorącym na stałe leki oraz cierpiącym na choroby przewlekłe. Przejście na ten rodzaj żywienia wymaga u tych osób wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Dieta owocowo-warzywana nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, karmiących piersią ani dla dzieci. 
Stosowanie diety owocowo-warzywnej przez czas dłuższy niż dziesięć dni wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jeśli nie mamy zamiaru przekraczać tej granicy jest ona bezpieczna i może znacznie poprawić samopoczucie i sprawić, że poczujemy się lekko i zdrowo. 

 

zobacz pełną listę obiektów z tą dietą

Dodaj komentarz