Szukaj wg Województwa:

Polska 8 2 4 8 2 4 3 20 9 2 6 2 13

 

 

Najnowsze oferty

wczasy odchudzajšce > Wczasy odchudzające

Popraw swoją przemianę materii i schudnij !

Zasadniczym powodem występowania skłonności do tycia jest zbyt wolna przemiana materii.

 

Pojęcie przemiany materii oznacza całość procesów biochemicznych zachodzących w komórkach ustroju. Procesy te umożliwiają wykorzystywanie i zamianę energii zmagazynowanej w pokarmach oraz dostarczanej z pożywieniem na energię niezbędną do podtrzymywania procesów życiowych i zapewnienia sprawnego funkcjonowania organizmu.


Każdy z nas ma swój podstawowy (spoczynkowy) metabolizm, który u większości ludzi stanowi 60-70 % dziennego zapotrzebowania kalorycznego.  Wszystkie te kalorie zapewniają podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych organizmu – oddychania, trawienia, krążenia, ochrony organizmu oraz regeneracji tkanek. Podstawowa przemiana materii jest oznaczana w ściśle określonych warunkach – w pozycji leżącej, na czczo, w stanie całkowitego rozluźnienia fizycznego i nerwowego.


Przyjmuje się, że średnie tempo podstawowej przemiany materii wynosi około 1 kcal / 1 kg masy ciała / 1 godz. Zatem osoba o należnej wadze wynoszącej sześćdziesiąt kilogramów powinna zużywać w ciągu doby (wyłącznie na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych) - ponad 1400 kcal, plus dodatkowo najwyżej 600 kcal na niezbyt męczące zajęcia. Dzienny pułap kaloryczności diety, to w takiej sytuacji 2100 kcal.

Klucz do spadku wagi jest prosty – spożywaj mniej kalorii niż spalasz. Niestety niektórzy wpadają w skrajność i zaczynają myśleć o jedzeniu, jak o wrogu. A restrykcyjne diety nie są twoim sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Kiedy nie dostarczasz dostatecznej ilości energii do przebiegu wszystkim ważnych procesów w organizmie, reaguje on spowolnieniem metabolizmu. Kiedy jesz regularnie, twój metabolizm przyspiesza, zaś pozyskane kalorie są zużywane, a nie gromadzone na zapas.


Aby poprawić metabolizm:


•    Jedz śniadanie. Rano budzisz się po długiej przerwie w spożywaniu pokarmu. Opuszczenie śniadania to jak jazda samochodem na pustym baku. Dobre białko, witaminy, składniki mineralne i woda rozruszają twój metabolizm i pozwolą dobrze rozpocząć dzień.


•    Pij wodę. Jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, pozwala na uwolnienie energii z pożywienia.


•    Wysypiaj się. Śpij 7-8 godzin na dobę. Zbyt krótki sen zaburza gospodarkę hormonami, które odpowiadają za kontrolę apetytu.


•    Ćwicz. Metabolizm wzrośnie nie tylko podczas ćwiczeń, ale również przez kilka godzin po zakończeniu aktywności fizycznej.


•    Jedz regularnie. Nie opuszczaj posiłków, gdyż zbyt długa przerwa w dostarczaniu kalorii, spowalnia metabolizm. Regularne jedzenie pomoże ci też kontrolować apetyt. Zjadaj 4-5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych.


•    Trenuj mięśnie. Tkanka mięśniowa spala 5 razy więcej kalorii niż tłuszcz.


•    Odchudzaj się z głową. Nastaw się na obniżenie od 0,5-1 kg masy ciała na tydzień. Pozwoli to utrzymać twój metabolizm na odpowiednim poziomie. Unikniesz dzięki temu efektu jo-jo i trwale utrzymasz swoją nową wagę. 


•    Pij zieloną herbatę. Pozwala spalić nawet 50 dodatkowych kalorii w ciągu dnia. 

Zuzanna Wiszniewska
Specjalista Dietetyk
Centrum Diety Strukturalnej
www.drbardadyn.com

 

Dodaj komentarz