Szukaj wg Województwa:

Polska 8 2 4 8 2 4 3 20 9 2 6 2 13

 

 

Najnowsze oferty

wczasy odchudzajšce > Wczasy odchudzające

Wzmocnij włosy i paznokcie po zimie

Chłód, brak słońca i ogólne przygnębienie towarzyszące okresowi jesienno-zimowemu pchają nas w kierunku kalorycznego i bezwartościowego jedzenia. Słodycze i tuczące przekąski zastępują pełne witamin warzywa i owoce. Nie sprzyja to zrównoważonej diecie i powoduje, że zwykle po zimie mamy niedobór składników odżywczych.

Efekt – matowe, suche włosy z rozdwojonymi końcówkami oraz łamiące się paznokcie - nie ma nic wspólnego z wizerunkiem zadbanej, współczesnej kobiety. Oczywiście możesz zastosować drogie kremy i inne specyfiki, ale ponieważ włosy i paznokcie nie mają zdolności regeneracji, aby były mocne i piękne nie wystarczy korzystanie z preparatów zewnętrznych. Tylko odpowiednio skomponowana dieta sprawi, że będą one zdrowe już od korzenia.
 

Jakiej diety pragną nasze włosy i paznokcie? Przede wszystkim urozmaiconej, gwarantującej, że dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników budulcowych i odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Nie powinno w niej zabraknąć pełnoziarnistych zbóż, warzyw i owoców, produktów białkowych (w tym chudego mięsa, ryb oraz jaj), roślin strączkowych, nasion i orzechów.

Jeżeli wybieramy restrykcyjne i wykluczające niektóre grupy produktów diety odchudzające, to może się to negatywnie odbić na stanie naszych włosów i paznokci. W takim różnorodnym menu szczególne miejsce powinna zająć pewna grupa składników odżywczych, wyjątkowo istotna dla zapewnienia zdrowia i pięknego wyglądu włosów i paznokci. Włącz ją do swojego codziennego jadłospisu, a sowicie ci się odwdzięczy.


Codziennie zjadaj pełnowartościowe białko, będące podstawowym budulcem włókna włosa oraz płytki paznokcia. Jest ono wykorzystywane do produkcji nowych i odbudowy uszkodzonych komórek naskórka. Najbardziej wartościowe białko znajdziesz w mięsie, drobiu, rybach, jajach oraz roślinach strączkowych.

Ważne są także witaminy i składniki mineralne, które pełnią rolę regulacyjną oraz ochronną dla organizmu. Ze składników mineralnych szczególne znaczenie mają: cynk, krzem, magnez, żelazo i siarka. Cynk powstrzymuje wypadanie i matowienie włosów.  Znakomitym jego źródłem są: ostrygi, kasze, chleb pełnoziarnisty, chude mięso, drób i ryby.  Krzem przyspiesza wzrost włosów oraz wzmacnia paznokcie. Zawierają go skrzyp, pokrzywa, poziomki oraz mleko i produkty mleczne.  W migdałach, pestkach dyni, orzechach, czekoladzie czy kaszy gryczanej możesz zaś odnaleźć magnez.

Nie zapomnij o spożywaniu witamin z grupy B, szczególnie tiaminy (B1), kwasu pantotenowego (B5) oraz witaminy H (biotyny). Wspomagają one odżywienie komórek włosów i paznokci poprzez ułatwienie przyswajania i przemiany białek i aminokwasów. Do bogatych źródeł tych witamin należą: drożdże, pełnoziarniste kasze i pieczywo, chude mięso, mleko i przetwory mleczne, żółtka jaj, ciemnozielone warzywa liściaste i warzywa strączkowe. 

Równie istotne są witamina C oraz E, które zwalczając wolne rodniki, chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem środowiska. Bogactwo tej pierwszej znajduje się w natce pietruszki, papryce, brokułach, kalarepie, czarnej porzeczce, kiwi i owocach cytrusowych. Źródłem witaminy E są oleje roślinne, kiełki pszenicy, nasiona słonecznika, sezam i migdały.

Dopełnieniem diety na zdrowe włosy i paznokcie są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. NNKT). Nasz organizm nie jest w stanie ich wytworzyć, dlatego tak ważne jest, abyśmy dostarczali je wraz z pokarmem. Ich niedobór objawia się matowymi, wypadającymi włosami oraz suchą skórą. Źródłem NNKT są oleje roślinne, ryby morskie oraz siemię lniane.

Zależy ci na trwałych i widocznych efektach? Musisz wykazać się cierpliwością. Włosy i paznokcie to tkanka martwa, której wzrost następuje powoli - 1 cm na miesiąc w przypadku włosa, a 6 miesięcy dla paznokcia. Pierwsze rezultaty diety dostrzeżesz u nasady, zaś wyraźną poprawę ich stanu uzyskasz tylko poprzez długotrwale, co najmniej 3 - 6 miesięczne stosowanie diety. Nie zaszkodzi, jeśli będziesz ją kontynuować przez cały rok. Uchroni cię to przed pogorszeniem wyglądu włosów i paznokci w trakcie kolejnej zimy.


Zuzanna Wiszniewska
Specjalista Dietetyk
Centrum Diety Strukturalnej
www.drbardadyn.com


 

Dodaj komentarz