Szukaj wg Województwa:

Polska 15 3 5 10 2 5 3 14 10 2 9 1 15

 

 

Najnowsze oferty

wczasy odchudzajšce > Wczasy odchudzające

Bakalie, zdrowe smakołyki

Te naturalne przekąski i słodkości pełne są walorów odżywczych i zdrowotnych. Orzechy obniżają cholesterol, figi i mak zapobiegają osteoporozie, daktyle łagodzą bóle mięśni, a pistacje chronią przed niedokrwistością.

Po bakalie mogą sięgać dzieci, nastolatki, kobiety w ciąży, oraz osoby chcące zrzucić kilka kilogramów. Jesienią ,kiedy są najbogatsze w składniki odżywcze, powinny stanowić element zbilansowanej zdrowej diety. Garść, zapewnia dzienne zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ krwionośny, zapobiegają atakom serca oraz zmniejszają stężenie złego cholesterolu. Orzechy ponadto obniżają poziom cukru we krwi, a także pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne.

 

Świeżym odkryciem jest fakt, że orzechy wykazują działanie przeciwzapalne, a wiadomo, że odczyn zapalny w ścianach tętnic jest wczesnym objawem chorób układu krążenia. Orzechy obfitują w argininę, jeden z aminokwasów służących do budowy białka. Arginina jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu, który z kolei bierze udział w rozkurczu naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi. Niedawno opublikowane wyniki badania hiszpańskiego pokazują, że jedzenie orzechów włoskich obniża wskaźniki stanu zapalnego tętnic i zmniejsza niekorzystne efekty posiłków z wysoką zawartością tłuszczów zwierzęcych. Z kolei owoce suszone to nie tylko zdrowe słodycze, ale źródło miękkiego błonnika oraz pektyn, które poprawiają proces trawienia, wymiatają niestrawione resztki pokarmu, neutralizują substancje toksyczne i obniżają poziom cholesterolu.

Warto nimi zastąpić niezdrowe słodycze.
Iza Czajka – Kierownik zespołu dietetyków Centrum Diety Strukturalnej www.dietastrukturalna.pl

 

Dodaj komentarz