Szukaj wg Województwa:

Polska 8 2 4 8 2 4 3 20 9 2 6 2 13

 

 

Najnowsze oferty

wczasy odchudzajšce > Wczasy odchudzające

Piramida zdrowia

Nie musisz już skrupulatnie liczyć zjadanych kalorii i katować się dietami. Schudniesz i odzyskasz zdrowie wprowadzając nowe zalecenia specjalistów od żywienia. Najnowsze zasady żywienia to nie tylko dieta, ale sposób na zdrowy styl życia.

Gdy w USA lawinowo zaczęła rosnąć liczba zachorowań na serce, cukrzycę II stopnia, wynikające z otyłości, naukowcy ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda pod kierunkiem Waltera C. Willeta po przebadaniu tysięcy jadłospisów doszli do wniosku, że winny temu jest bezruch i nadmiar kalorii pochodzących z białego pieczywa, makaronów i ryżu i ziemniaków zalecanych w poprzednim schemacie odżywiania.

Nowy sposób, pozwala spożytkować zjadane kalorie na aktywność fizyczną, a zwiększony udział produktów pełnoziarnistych, tłuszczy roślinnych, warzyw wpływa na zdrowie. Dodatkowo zaleca się uzupełnianie diety preparatami wapnia, bo większość ludzi ma problemy z trawieniem mleka i jego przetworów, najlepszego źródła wapnia. Najważniejsze zalecenia nowej piramidy żywienia:

 1. Podstawą jest codzienna aktywność fizyczna, oraz kontrola wagi. Ruch jest nieodzownym elementem łączącym się ze zdrowiem, chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, np. cukrzycą, schorzeniami serca. Każda dorosła osoba powinna być aktywna fizycznie przynajmniej 30 minut dziennie. Nie trzeba wykonywać męczących ćwiczeń, można chodzić na spacery, jeździć na rowerze, tańczyć.
   
 2. Najczęściej powinnyśmy spożywać produkty zbożowe. Powinny one pochodzić z jak najmniej przetworzonych mąk gruboziarnistych, a także kasz, zwłaszcza gryczanej i jęczmiennej. Pieczywo pełnoziarniste jest lepszym rozwiązaniem, niż pieczywo lekkie, ponieważ zawiera więcej błonnika pokarmowego. Ważne są też tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy, miękkie margaryny wysokogatunkowe). Dostarczają nam niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza potrzebnych organizmowi tłuszczów omega-6 i omega-3, które można czerpać jedynie z pożywienia.
   
 3. Codziennie trzeba zjeść 0,5 kg warzyw - najlepiej w postaci surowej lub gotowanej na parze, bez zasmażek (warzywa są podstawowym źródłem witamin i minerałów). Nie zapominajmy o warzywach strączkowych i orzechach. Należy je spożywać przynajmniej raz dziennie. Orzechy są źródłem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych oraz wielonienasyconych, białka, błonnika, potasu, magnezu, wapnia oraz żelaza, którego zawartość przewyższa nawet ilości zawarte w mięsie. Zalecenie regularnego spożywania roślin strączkowych wynika z faktu, że są głównym źródłem zarówno białek jak i węglowodanów.

  Owoce (naturalne słodycze) spożywamy 2-3 razy dziennie. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich zawierają dużo cukru (fruktozy). Nie wolno z nich jednak rezygnować, ponieważ dostarczają nam wielu witamin.
 4. Ważne są też sery i jogurty. Wybierać jednak powinno się produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu i możliwie jak największej zawartości wapnia. Nie zapominajmy o mleku - jest bogatym źródłem wapnia, który jest niezbędnym składnikiem budowy kości.
   
 5. Kilka razy w tygodniu w naszym jadłospisie powinny znaleźć się ryby. Ze względu na nienasycone kwasy tłuszczowe mają one pierwszeństwo przed drobiem i jajami.
   
 6. Czerwone mięso, podobnie jak słodycze, występuje na szczycie piramidy - wolno je jeść tylko kilka razy w miesiącu.
 7. Dorosłym od czasu do czasu - polecona jest lampka wina
   

Iza Czajka - Kierownik zespołu dietetyków
Centrum Diety Strukturalnej
 

Dodaj komentarz